Ayak Kasılması Neden Olur?
10 Temmuz 2024

Ayak Kasılması Neden Olur?

Ayak Kasılması Nedir?

Ayak kasılması, zorlayıcı bir antrenman, uzun süre ayakta durmak veya eksik beslenme nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Ayak kasılmaları ile vücuttaki magnezyum seviyesi arasında sıkı bir ilişki vardır. Ayak kasılması halk arasında kramp olarak da adlandırılır. Ayak kasılması, çizgili kas hücrelerinde aşırı zorlanmalar sonucunda uyaranların üst üste binmesi ile oluşur. Kasılmaya neden olan ise tetani adı verilen uyaranlardır. Tetani olayı çizgili kas hücrelerinde meydana gelmektedir. Oluşan bu tetani durumu kandaki magnezyum ve kalsiyum oranı ile doğrudan ilişkilidir. Kandaki kalsiyum ve magnezyum oranının düşük olması, sinir uçlarındaki iletimin artmasına ve ayak kasılma olayının gerçekleşmesine neden olmaktadır.

Ayak Kasılmasının Belirtileri

Ayak kasılması istem dışı gerçekleşir ve kişiye acı verir. Yaşa bağlı olarak değişkenlik göstermez fakat yaşlılara göre gençlerde daha çok görülür. Bunu da gençlerin daha hareketli ve aktif olmasına bağlayabiliriz. Ayak kasılması birkaç saniye de sürebilir, 1-2 dakika da sürebilir. Ayak kasılması özellikle geceleri olursa kişinin çektiği acı daha fazla olmaktadır. Böyle durumlarda aşırı stres kasılmaları artırır.


  • Ayak kasılması çevresel şartlardan dolayı olabilir ya da hormon ve kandaki vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir.
  • Bu kasılmalar beklenmedik kazalar sonucunda ortaya çıkabilir. Vurma ya da çarpma gibi kazaların sonunda ayak kaslarında zedelenme ve ezilme meydana gelebilir. Bu hasarlara bağlı olarak bazı dokularda kramplar ve kasılmalar gerçekleşebilir.
  • Kandaki sodyum, kalsiyum ve mineral oranları yeterli seviyede olmayabilir.
  • Aşırı stres yapmak çeşitli kasılmalara sebep olabilir. Bu kasılmaların arasında ayak kasılması da vardır.
  • Sigara kullanmak, kafeini çok tüketmek ve rahatsız ayakkabı giymek de ayak kasılmalarına neden olduğu tespit edilmiştir.

Ayak Kasılması Olursa Ne Yapmalıyım?

  • Kasılma olursa 20 dakika boyunca sıcak su içerisinde ayağınızı bekletebilirsiniz. Bu sayede kasılma geçecektir. 20 dakika bekleyip tekrar 20 dakika suyun içerisinde bekleyebilirsiniz.
  • Ayak kasılması sırasında kasılmanın en çok olduğu noktayı bularak avuç içiniz ile baskı uygulayabilirsiniz. Ağrı artınca siz de basıncı artırın. Bu şekilde kasılmanın bir anda geçmesini sağlayabilirsiniz.
  • Kasılma yaz ayında olmuşsa su için; bu şekilde kasılmadan daha kısa sürede kurtulacaksınız.
  • Kalsiyum ve magnezyum açısından yüksek yiyecekleri, meyve ve sebzeleri tüketin. Bu şekilde kanınızdaki mineral ve magnezyum oranları istenilen seviyeye gelecektir.

Ayak Kasılması Sakat Bırakır mı?

Ayak kasılmaları genelde kısa süreli rahatsızlıklardır. Bu durumda sakat kalma olasılığı neredeyse hiç yoktur. Eğer bu kasılmalar sürekli oluyorsa mutlaka doktorunuza görünün. Ayrıca yaptığınız tedavi yöntemleri sonuç vermezse ve ayak kasılması devam ederse doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Ekstra Bilgiler

Ayak kasılmalarını önlemek için düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek önemlidir. Magnezyum ve kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmek, bol su içmek ve düzenli uyku, kasılmaların önlenmesinde yardımcı olabilir. Ayrıca, ayak kasılmalarını önlemek için rahat ve uygun ayakkabılar giymek de önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Aysenur

19 Mayıs 2024 Pazar

Ya gece yatiyorum sadece sol bacagimin altinda asiri derece sicaklik ve kasilma oluo surekli esnemek istio kasilio ve bu beni uyutmuyor sadece sol bacagimda neden boyle yasim 19

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Aysenur hanım,

Gece yaşadığınız bu durumu anlayabiliyorum, gerçekten rahatsız edici olabilir. Bu tür kasılmalar ve sıcaklık hissi bazen magnezyum veya potasyum eksikliğinden kaynaklanabilir. Ayrıca, stres ve gerginlik de bu tür belirtilere yol açabilir. Bir doktora danışarak kan tahlili yaptırmanız ve gerekli vitamin/mineral takviyelerini almanız faydalı olabilir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Davud

Merhaba, bacak kasılması kramp girmesi genellikle yorgunlu, vitamin eksikliği ve aşırı zorlamadan olur. Gün içerisin de çok fazla yürüş yapıyor yada ayakta duruyorsanız böyle rahatsızlıklar meydana gelir. Bir diğer etken de magnezyum eksikliğinden meydana gelir. Fizik tedavi uzmanına gitmelisiniz. Doktor sizi gerekli görür ise fizik tedavi de önerebilir. Geçmiş olsun.

soru

Meltem

17 Mayıs 2024 Cuma

Sol ayagım daha once bileğim kasılmıştı fakat o gectikten sonra yukarı doğru bir acı hissediyorum ayagımın ustune basamaz hâle geldim topal oldum yani..

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Meltem Hanım,

Geçmiş olsun. Anladığım kadarıyla kasılma sonrası devam eden bir ağrınız var ve bu durum günlük yaşantınızı ciddi şekilde etkiliyor. Bu tür sorunlar bazen kas ve tendonlarla ilgili olabiliyor. Size tavsiyem, bir ortopedi uzmanına görünerek gerekli tetkikleri yaptırmanız. Bu, sorununuza uygun bir tedavi planı oluşturmak adına önemli olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Leyla

Meltem halım ayak kasılmaları çoğunlukla düşme veya darbe alınması sonrasında ortaya çıkmaktadır. Uzun süreden beri bu ağrıyı yaşıyorsanız röntgen ve MR çekmeniz gerekiyor. Ciddi bir durum ortaya çıkmaması için konu uzman hekime bildirilmelidir. Uzman hekiminin bildirdiği ilaç ve krem tedavileri sonrasında sağlığınıza kavuşursunuz.

soru

Seda

15 Nisan 2024 Pazartesi

Her zaman sol ayağım kasılıyor ve o ayağım iptal oluyor ancak bir süre sonra haraket edebiliyorum. Cevaplarsanız sevinirim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Seda Hanım,

Ayağınızdaki kasılmalar için öncelikle bir doktora başvurmanız önemlidir. Kasılmaların nedenini belirlemek için doktorunuz gerekli tetkikleri yapacaktır. Ayrıca, kasılmaları azaltmak için bol su içmek, düzenli egzersiz yapmak ve kaslarınızı esnetmek faydalı olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Haspolat

Merhaba, ayak kasılması yani kramp aşırı yorgunluk, beslenme eksikliği vs. den kaynaklanır. Sol ayagınız belki daha hassas olmasından kaynaklanıyor olabilir. Gece gerinleşme sırasında daha çok ortaya çıkma durumu var. Ayaklarını çok yormamaya, ayakta çok durmamaya ve beslenmenize dikkat etmenizi öneririm. Ortapedi ve travmatoloji uzmanına görünebilirsiniz. Geçmiş olsun. İyi günler.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Kasılma Nedenleri?

Bebeklerde Kasılma Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Kasılması Neden Olur?

Ayak Kasılması Neden Olur?

Ayak Krampları Nedenleri

Ayak Krampları Nedenleri

Ayağa Kramp Girmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayağa Kramp Girmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Krampları Nedenleri?

Ayak Altı Krampları Nedenleri?

Gebelikte Kramp Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kramp Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kramp Girince Ne Yapılır?

Kramp Girince Ne Yapılır?

Güncel

Kalçaya Kramp Girmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalçaya Kramp Girmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gebelikte Kasıkta Kramp Nedenleri?

Gebelikte Kasıkta Kramp Nedenleri?